Pomníky padlým a vojnové hroby patria k najznámejším artefaktom vojenskej histórie každej krajiny. Budovali ich na viditeľných a hojne navštevovaných miestach, aby ľuďom pripomínali obete, ktoré museli byť prinesené, aby mohol nastať mier. K viditeľným artefaktom vojenskej histórie patria ešte aj obranné línie bunkrov, ktoré dodnes tvoria akcenty v krajine pozdĺž štátnych hraníc (Petržalka; pri rieke Morave).
Ondrejský cintorín na Ulici 29. augusta v Bratislave bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku v roku 1988. Za kultúrne pamiatky boli postupne vyhlásené aj najhodnotnejšie hrobky a náhrobky na cintoríne, počet vyhlásených náhrobkov za kultúrne pamiatky prevýšil v roku 2017 100 ks.
Na evanjelickom cintoríne Kozia brána sa nachádzajú mimoriadne cenné, v bratislavskom priestore originálne, umelecko-historické náhrobníky. Ide najmä o súbor klasicistických sochárskych náhrobníkov, architektonických náhrobníkov v novogotickom štýle a súbor náhrobníkov, ktorých autorom je významný bratislavský sochár Alojz Rigele. Na cintoríne je v súčasnosti až 68 náhrobníkov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Z dôvodu absentujúcej základnej údržby niektoré NKP zanikli, prípadne sú v dezolátnom stave.
Cintorín sv. Mikuláša vznikol koncom 18. storočia a bol zriadený pre potreby obyvateľov Podhradia. Prevažujúci fond umelecko–historicky hodnotných náhrobkov cintorína pochádza prevažne v 2. pol. 19. a 1. pol. 20. storočia.