Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Záchrana industriálneho objektu na Mýtnej

mytna1
Pred tridsiatimi rokmi nebola v Bratislave o pôvodnú industriálnu architektúru núdza. Dnes ju v meste takmer nevidieť.
 

 
 
Dôvodom je obrovský kultúrny dlh z obdobia pred rokom 1989, kedy ochrana a obnova kultúrneho dedičstva neboli prioritami. Nasledujúce 90. roky priniesli viaceré zmeny, no podpora obnovy industriálneho dedičstva Bratislavy k nim nepatrila. Problém nebol len v ekonomickej náročnosti opráv. Mestu chýbali pravidlá ochrany industriálneho dedičstva, a tak bola väčšina pôvodných industriálnych objektov, zrovnaná so zemou.

mytna2Po rokoch sa situácia zmenila. Súčasné vedenie mesta rozumie potrebe ochrany kultúrneho dedičstva a chápe, že obnovou industriálnych objektov môžu vzniknúť unikátne moderné priestory, ktoré si na zachovajú génia loci a zároveň budú efektívne slúžiť ľuďom.

mytna 3

Jeden z posledných industriálnych objektov čakajúci na svoj nový život sa nachádza na Mýtnej 31. Dnes sa v ňom konala obhliadka za prítomnosti predstaviteľov magistrátu a riaditeľa Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Ivo Štassel na mieste konštatoval, že objekt má napriek zanedbanému vzhľadu zachovanú architektonickú úpravu fasád industriálneho typu a je pripravený na svoje oživenie. Do úvahy prichádza aj vytvorenie priechodu medzi obytnými domami a rušnou ulicou. Mestský ústav ochrany pamiatok oceňuje, že hlavné mesto ako investor pristupuje k obnove tohto objektu citlivo, s ohľadom na historickú hodnotu aj na budúcu udržateľnosť.

Cieľom obnovy objektu na Mýtnej 31 by malo byť jednak zachovanie industriálneho dedičstva pre budúce generácie, ale aj vytvorenie živého priestoru pre miestnu komunitu. Veríme, že mestu sa podarí tento jedinečný objekt zachrániť.
 
Kontakt: Mgr. et Mgr. Silvia Nováčiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 25.10.2021 / 25.10.2021

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Aktuality
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.