Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Obnova sochy archanjela Michala

Michal archanjel 1
Po 176 rokoch bola socha sňatá z Michalskej veže. Na pár dní ju Hlavné mesto sprístupnilo verejnosti v priestoroch Starej radnice, neskôr poputuje do rúk reštaurátora.
 

 
 
Socha Michala archanjela je pre dnešných Bratislavčanov od nepamäti neoddetliteľnou súčasťou Michalskej veže. V našich končinách predstavuje socha na vrchole veže pomerne ojedinelý koncept. 

Medená plastika zobrazuje biblický motív víťazného boja archanjela proti drakovi (symbol diabla) pochádza z dielne významného prešporského medikováčskeho majstra Petra Ellera, ktorý ju dokončil v roku 1758, keď bola nainštalovaná na tzv. helmicu, dodnes zachovanú barokovú strechu Michalskej veže.

Posledná obnova plastiky prebehla v roku 1845 pod vedením medikováča Karola Mayera. Čas, ktorý od nej uplynul, sa výrazne podpísal na jej aktuálnom vzhľade. Archanjelovi Michalovi chýba predlaktie pravej ruky s mečom, ale aj ľavé krídlo. 

Obnovu sochy archanjela Michala bude realizovať akademický sochár Stanislav Kožela. Na svoje miesto by sa mala  vrátiť koncom budúceho roka.

Michal archanjel 3
Michal archanjel 2
 
Kontakt: MÚOP ADMIN
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 24.9.2021 / 25.9.2021

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Aktuality
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.