Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Čo bude s "posprejovanými" budovami v historickom centre Bratislavy?

God is trans
Obyvatelia a návštevníci Bratislavy boli nemilo prekvapení nápismi, ktoré pribudli na fasádach niektorých budov v historickom centre mesta. Ak autori nápisov očakávali, že ich počin bude vnímaný ako originálny pokus o vyjadrenie názoru, ostali zrejme sklamaní, pretože „ozdoby“ boli predstaviteľmi mesta aj širokou verejnosťou vnímané ako vandalizmus.
 

 
 

Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave odsudzuje ničenie kultúrnych pamiatok. Vyjadrenie názoru je vo vyspelej demokratickej spoločnosti samozrejmosťou, ale snaha strhnúť na seba pozornosť devastovaním verejného priestoru nemá s vyjadrením názoru nič spoločné. MÚOP v rámci svojich možností poskytol postihnutým vlastníkom rady, ako efektívne postupovať pri odstraňovaní. Nájdenie páchateľa je totiž jedna vec, nemenej dôležitá je však likvidácia nápisov a vrátenie pamiatok do pôvodného stavu.

Queer

Odstraňovanie sprejových farieb je pomerne nákladná záležitosť s neistým výsledkom. Úspešnosť odstránenia sa pohybuje v rozmedzí 60 až 90 percent. Pri niektorých typoch povrchov (mramor, žula či  prírodný kameň) sa totiž farba môže dostať hlboko do štruktúry materiálu a jej odstránenie je mimoriadne komplikované. Svoje by o tom vedelo rozprávať množstvo vlastníkov, ktorí musia náklady na odstraňovanie grafitov znášať a ostáva im len dúfať, že po odstránení jedného nápisu sa vzápätí neobjavia ďalšie.

Ďalší osud posprejovaných budov nie je výlučne v rukách majiteľov. Je tiež výzvou pre nás všetkých, aby sme k ničeniu pamiatok a nehnuteľností v ochrannom pásme neboli ľahostajní.  
 
Kontakt: MÚOP ADMIN
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 12.8.2021 / 12.8.2021

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Aktuality
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.