Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Veduta Bratislavy v Palazzo Vecchio vo Florencii

nádvorie
(jej skrytý príbeh)
 

 
 

V stredu 23.11. 2016 sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca od 10.00 – 13.00 hod. uskutoční konferencia na tému Veduta Bratislavy v Palazzo Vecchio vo Florencii (jej skrytý príbeh). Hlavné mesto SR Bratislava, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave, Slovenský historický ústav v Ríme, Bratislava Tourist Board a Taliansky inštitút v Bratislave, organizujú túto konferenciu pod záštitou SK Pres - Slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie pri príležitosti 450. výročia vzniku tejto fresky a jej nedávneho reštaurovania v rokoch 2014-2015. Konferencia mala taliansku premiéru spolu s výstavou v máji t. r. vo Florencii pod záštitou a v spolupráci s Magistrátom Florencie (Comune di Fireneze) a Veľvyslanectvom SR v Talianskej republike.

Freska je umiestnená na prvom nádvorí paláca (tzv. Cortile di Michelozzo) a tvorí súčasť série vedút miest  habsburskej monarchie, ktoré sú voľne prístupné hneď pri vstupe do Palazzo Vecchio. Vytvorené boli pri príležitosti sobáša Jany Rakúskej, sestry cisára Maximiliána II. Habsburského, s Františkom de Medici v roku 1565. Zobrazujú Bratislavu v čase korunovácie cisára Maximiliána II. v roku 1563, tak ako ju zachytil Hans Mayr na grafickom liste, ktorý vlastní Galéria mesta Bratislavy.

Už samotné umiestnenie veduty priamo v Palazzo Vecchio, v blízkosti slávnej  Michelangelovej sochy Dávida, ako aj iných skvostov mesta, ktoré sa považuje za kolísku talianskej renesancie, je pre Bratislavu veľkou publicitou.  Vďaka tejto kľúčovej polohe ide o  „historický poster“, ktorým sa našej mesto môže trvalo prezentovať, ktorého dôležitosť a význam zostávajú nepovšimnuté (veduty návštevníci často zamieňajú s inými mestami: Bratislava uvedená tam ako Possonia-Possonium, sa mylne vykladá ako poľská Poznaň). Freska Bratislavy bola zrekonštruovaná ako prvá. Ostatných zobrazených 13 miest vtedajšej habsburskej ríše na svoje zrekonštruovanie ešte len čakajú.

Návštevníci Primaciálneho paláca budú môcť vidieť reprodukciu fresky v takmer skutočných rozmeroch ako je na Michelozzovom nádvorí vo Florencii, neskôr bude umiestnená pre prípadných záujemcov v podchode Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Vydaný je aj informačný leták v slovenčine, angličtine a taliančine, ktorý si záujemci môžu vyzdvihnúť na MÚOP alebo BTB.

Hlavou témou konferencie bude zaujímavý príbeh fresky, jej reštaurovanie v rokoch 2014-2015 (financované spoločnosťou Genten Firenze a Comune di Firenze), ako i ďalšie kuriozity, ktoré poodhalia nielen okolnosti jej vzniku, ale i udalosti a pamiatky Bratislavy, ktoré sú na nej vyobrazené. Pozvanie na konferenciu prijali i talianski odborníci, reštaurátorka Cristiana Conti a architekt Paolo Ferrara.

 

 

Odkazy

 
Kontakt: PhDr. Margaréta Musilová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 21.11.2016 / 21.11.2016

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Aktuality
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.